بنیاد توسعه فرهنگی سپهربنیاد توسعه فرهنگی سپهر

تاریخچه

بنیان گذاران اولیه بنیاد توسعه فرهنگی سپهر جمعی ازجوانان و هم نسلان دهه شصتی بودند، کسانی که در سال های دهه پر ماجرای 60 هجری خورشیدی در جنوب خراسان و شهرستان قاینات به دنیا امده ومحرومیت های اجتماعی و محیطی زادگاهشان را نسبت به سایر جوامع احساس می کردند . آنها در همین شهر درس خواندند و در دهه 80 وارد دانشگاه شدند دانشگاهی شدن آنها که البته آن زمان هنوز به علت کثرت دهه شصتی ها کار سختی بود، مسئولیت انها را نسبت به جامعه بیشتر می کرد و البته دیگران هم از آنها انتظار بیشتری داشتند. این جوانان پر شور و علاقمند به فعالیت های عام المنفعه اجتماعی از دوره دبیرستان با هم بودن و با هم کار کردن را تجربه کرده بودند و بعد از قبولی در دانشگاه تجربه فعالیت در سازمان مردم نهاد خودشان را هم داشتند، سازمانی به نام انجمن دانشجویان و دانش آموختگان ابوالمفاخر قاینات، که از سمن های مجوز گرفته از سازمان ملی جوانان آن زمان بود.

این جوانان در سال های دهه هشتاد دوست داشتند نقشی در از بین بردن محرومیت در منطقه شان داشته باشند انها ان زمان هدف مشخصی برای فعالیت های عام المنفعه خود نمی دیدند و گاهی طرحی برای شکوفا شدن استعداد های ورزشی ارائه می کردند و توانستند دو جشنواره ورزشی برای دانشجویان برگزار کنند، در دانشگاه هایشان در تهران و مشهد و زاهدان همشهریانشان را از دانشگاه های مختلف پیدا می کردند و جلسه می گذاشتند یا به کوه می رفتند، با بزرگان همشهری شان در شهر های بزرگ دیدار می کردند و سعی می کردند از توان و ارتباط آنها استفاده کنند، به سراغ مسئولان شهر واستان می رفتند و از آنها گله می کردند یا به آنها پیشنهاد می دادند که چه بکنید و چه نکنید! گاهی هم برای سلامت مردم طرح اجرا میکردند وقتی می دیدند که ریشه برخی از ناسلامتی ها ناآگاهی مردم است، برای گروه های مختلف مردم جلسات آشنایی با بیماری های خاص و نحوه پیشگیری و درمان آن را برگزار می کردند. در انجمن ابوالمفاخر جلسات مشاوره انتخاب رشته را برگزار می کردند تا به دانش آموزان قبول شده در کنکور اطلاعات لازم از رشته ها و دانشگاه ها را ارائه دهند و ...

به تدریج تعدادی از این جوانان دهه شصتی شهر قاین با هم بیشتر انس گرفتند و قرار کردند برای توسعه فعالیت هایشان و برای اینکه پاتوقی مردم نهاد داشته باشند سازمان مردم نهادی را تاسیس کنند تا اینکه در سال 1389 بنیاد توسعه فرهنگی سپهر را تاسیس کردند. این نوجوانان تازه جوان شده در سال 89 اکثرا هنوز مشغول ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد بودند وهر کدام در گوشه ای از ایران درس می خواندند و سازمان مردم نهاد تازه تاسیس آنها نمی توانست از ظرفیت نیروی انسانی بهرمند شوند. فعالیت های پراکنده ای توسط بنیاد در سال های اول انجام شد از جمله همراهی بنیاد با بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در تهران بود که طرحی به نام «طرح اتاق کارآفرینی مدارس» را در قاین اجرا می کردند و قرار شد در جهت اهداف مربوط به نهادینه سازی و شبکه سازی آن بنیاد، بنیاد توسعه فرهنگی سپهر به واسطه اینکه یک نهاد بومی بود مسئولیت اجرای طرح در قاین را عهده دار شود و این گونه شد.

بنیاد نوپای سپهر در بهار 1393 با جمع دیگری از دوستان آشنا شد دوستانی که قاینی نبودند، خراسانی هم نبودند اما خوشبختانه به واسطه فعالیت های عام المنفعه یکی از اعضا با این دیار آشنا شدند و تصمیم گرفتند تا برای توسعه فعالیت های فرهنگی واجتماعی عام المنفعه آن جوانان دهه شصتی را یاری دهند. ماجرا از آنجا آغاز شد که در بهار 1393 خانم حمیده لامعی از اعضای انجمن حامی با تیم اجرایی طرح «بامن بخوان» که آن زمان با حمایت جامعه یاوری فرهنگی و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در قاین ونهبندان اجرا می شد همراه شد و در مسیر بازدید از روستاهای چاهک موسویه به محمدآباد پسکوه که طرح در آن اجرا می شد یکی از همین جوانان دهه شصتی سپهر از فعالیت های سازمان های مردم نهاد برایش گفت از کارهایی که در منطقه توسط همین سازمان های مردم نهاد بومی و غیر بومی انجام شده و کارهایی که می تواند انجام شود. در آن زمان اتفاقاً درگیر پروژه ای بودیم که چندماهی بود به علت کمبود منابع بلاتکلیف مانده بود. اداره امورکتابخانه های عمومی شهرستان یک دستگاه مینی بوس بلااستفاده را از اداره آموزش و پرورش گرفته بود تا به عنوان کتابخانه سیار راه اندازی کنند تا به نوجوانان روستایی خدمات ارائه کند اما هزینه راه اندازی و تجهیز آن را نداشتند! ماجرا با خانم لامعی در همان مسیر طرح شد، شب جلسه ای در اداره آموزش و پرورش گذاشته شد و مقرر شد که این پروژه نوشته شود و تقاضا به انجمن حامی ارسال شود و ایشان موضوع را در تهران پیگیری کنند و بعد چند ماه خبر خوشحال کننده ای به گوشمان رسید که برای تامین هزینه های کتابخانه سیار حامی پیدا شده است و پروژه در آذر ماه 93 افتتاح شد. درمراسم افتتاحیه نیز خانم لامعی به اتفاق همسرشان آقای حمید نوحی حضورداشتند . دو هفته بعد بسته ای حاوی چند جلد کتاب و یک نامه برایمان ارسال شد و در آن آقای نوحی پیشنهاد دادند که فعالیت های عام المنفعه دیگری را با محوریت تاسیس یک سازمان مردم نهاد خیریه را در قاین و خراسان جنوبی دنبال کنیم. بعد از دریافت این نامه مذاکراتی هم انجام شد ودر نهایت پیشنهاد دادیم که با توجه به زمان بر بودن ثبت سازمان مردم نهاد سازمانی به نام بنیاد توسعه فرهنگی سپهر چند سال قبل تاسیس شده است و می توان با محوریت این سازمان فعالیت هایی را انجام داد و آن را احیا کرد. پیشنهادی که با آن موافقت شد و قرار شد که دوستان جدیدی در تهران به عضویت هیات امنا و هیات مدیره بنیاد در آیند و تغییراتی هم در اساسنامه و ماموریت سازمان ایجاد شود.

بنیاد توسعه فرهنگی سپهر در دور جدید فعالیتش از مرداد ماه 1394 با تیمی جدید وبا انگیزه و سرشار از نیات خیرخواهانه فعالیت خود را آغاز کرده است و امید دارد که در این مسیر بیش از گذشته توفیق داشته باشد.

آشنایی با هیئت امنای بنیاد سپهر

آشنایی با هیئت مدیره بنیاد سپهر