سایر

موزه عکس

بنیاد سپهر پس از تملک خانه صمدی در سال ۱۳۹۹، بخشی از خانه به ویژه اتاقی که اولین عکاسخانه قاین بوده است را از جهت حفظ هویت فرهنگی آن تبدیل به موزه عکس کرده است، تا به عنوان یک موزه خصوصی بخشی از هویت فرهنگی این منطقه از کشور را حفظ کند. موزه عکس در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به بهره برداری رسید.

کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

دومین کتابخانه سیار روستایی شهرستان قاینات با همکاری بنیاد توسعه فرهنگی و توانمندسازی سپهر و طی یک تفاهم نامه؛ با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در روز سه شنبه ۲۱ آذر ماه ۹۶ افتتاح شد.
در این پروژه یک دستگاه خودرو آریسان خریداری و در اختیار کانون قرار داده شد تا به عنوان کتابخانه سیار تجهیز شود.
این کتابخانه ۱۸ روستا را پوشش می دهد و برنامه های مختلف فرهنگی و آموزشی نیز برای کودکان و نوجوانان اجرا می کند.
در این کتابخانه تعداد ۴۴۱۸ کتاب موجود می باشد، تعداد کتاب های داخل خودرو ۱۵۰۰ عدد و تعداد کتاب های داخل پایگاه ۲۹۱۸ است.
تعداد اعضای این کتابخانه ۵۱۴ نفر، در ۱۸ روستا و ۲۰ مدرسه می باشد.

تسهیلات آموزشی

به دنبال پروژه پرداخت تسهیلات کمک هزینه خرید لوازم آموزشی تحصیلی برای دانش آموزان نیازمند و در راستای طرح اتاق کارآفرینی مدارس با توجه به گسترش بیماری کرونا و تعدد درخواست های دانش آموزان مبنی بر تامین تلفن همراه و تبلت، طی بررسی های انجام شده در میان دانش آموزان نیازمند اتاق کارآفرینی، بنیاد سپهر، طرح پرداخت تسهیلات کمک هزینه خرید لوازم آموزشی تحصیلی برای دانش آموزان را با حامیان مطرح نمود که مورد قبول حامیان مالی بنیاد قرار گرفت.
بنیاد پیش از این تفاهم نامه ای با صندوق قرض الحسنه امام جعفر صادق(ع) برای پرداخت تسهیلات از محل سپرده گذاری بنیاد داشته است و قرار شد برای پرداخت تسهیلات لوازم آموزشی نیز از این محل استفاده شود و تصمیم بر این شد که با کمک حامیان مالی مبالغی به حساب بنیاد واریز شود و از طریق صندوق به دانش آموزان نیازمند برای خرید تلفن همراه وام پرداخت شود. طی تحقیقات انجام شده از مدیران مدارس قرار شد دانش آموزان نیازمند و درس خوان به بنیاد معرفی شوند که تنها مشکل شان نداشتن تلفن همراه یا تبلت باشد، که در مجموع ۱۰۰ دانش آموز به بنیاد معرفی شدند.

از مجموع افراد معرفی شده تعداد ۳۷ نفر واجد شرایط بودند و تا پایان سال ۹۹ تعداد ۲۹ نفر، تسهیلات دریافت کردند.